Haber Detayı
13 Kasım 2018 - Salı 14:37
 
Başkan Şengül, Alevi kurumlarının temsilcileriyle bir araya geldi
İzmir’deki Alevi kurumlarının 40’a yakın temsilcisiyle kahvaltıda bir araya gelen AK Parti İzmir İl Başkanı Aydın Şengül, “Siyasi bir beklenti ya da Alevi vatandaşlarımıza vaatte bulunmak amacıyla değil, aramızdaki hoşgörü ve diyaloğu arttırmak için buluştuk.
SİYASET Haberi
Başkan Şengül, Alevi kurumlarının temsilcileriyle bir araya geldi

Geçmişte yapılan bazı yanlışları, hataları bugüne taşımamak gerekiyor. Birbirimizin olumlu yönlerini ön plana çıkarmalıyız. Birbirimizi ötekileştirmek ve suçlamak, bize hiçbir şey kazandırmaz” dedi.
Konak’taki bir otelde gerçekleşen buluşmaya İl Başkanı Aydın Şengül’ün yanı sıra İl Başkan Yardımcısı Gülşen Gezici de katıldı. Yaklaşık 2 saat süren görüşmede Alevilerin talepleri detaylı olarak konuşulurken, çözüm önerileriyle ilgili görüş alışverişinde de bulunuldu. Samimi bir ortamda gerçekleşen görüşme sırasında Alevi kurumlarının temsilcileri de söz alarak, fikirlerini Başkan Şengül’e aktarma fırsatı buldu. Alevi kurumlarının temsilcileri buluşmadan duydukları memnuniyeti de ifade ederek, diyaloğun önemine dikkat çekti. Katılımcılar, hoşgörü içerisinde gerçekleşen kahvaltı için Başkan Şengül’e teşekkür etti.


ÖN YARGI VE KIRGINLIK VARSA GİDERMEK İSTERİZ
İzmir’deki Alevi kurumlarının çok önemli bir kitleyi temsil ettiğini belirten Başkan Şengül, “Eğer biz güçlü ve müreffeh bir Türkiye istiyorsak, tüm farklılıklarımızla hoşgörü içerisinde bir arada olmalıyız. Birbirimizi daha iyi tanımalı ve diyaloğu devam ettirmeliyiz. Alevi kurumlarının temsilcileriyle görüşmemiz çok samimi bir ortamda geçti. Bundan sonra da görüşmelerimiz sürecek. Alevi vatandaşlarımızın içinde AK Parti’ye karşı ön yargısı ya da kırgınlığı olan varsa da bunu gidermeyi isteriz” dedi.


TÜM KESİMLERE ADALETLİYİZ
Başkan Şengül, şöyle devam etti: “İktidar partisi olarak bizim görevimiz zaten tüm inançlara ve yaşam tarzına saygılı olmak, etnik gruplara kendilerini özgürce ifade edebilecekleri ortamı sağlamaktır. Tüm kesimlere adaletli davranmak durumundayız. Ben bu görüşmede, Alevi vatandaşlarımızın tüm sorunlarını çözmeyi vadetmedim. Ama onların tüm taleplerini, ilgili yerlere aktarma noktasında köprü vazifesi görebilirim. Bu konuda üzerimize düşeni yapabiliriz. Bizim tek beklentimiz hoşgörü, diyalog ve birbirimizi anlamaktır. Bunu da birbirimizi dinlemeden, empati kurmadan sağlayamayız. Biz, Alevi ve Sünni’siyle; Türk’ü, Laz’ı ve Çerkez’i ile hep birlikte güçlü, anlamlıyız. Ayrışarak, kutuplaşarak ülkemize ve geleceğimize hiçbir katkı veremeyiz. Alevi vatandaşlarımız, Türkiye’nin önemli bir parçasıdır. Onlar olmadan Türkiye olmaz. Biz hep birlikte Türkiye’yiz.”


'DİYALOG' VURGUSU
Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Görer ise, “AK Parti İzmir İl Başkanlığı’na, diyalog kurma amacıyla bu kahvaltıyı düzenledikleri için teşekkür ediyorum. İl Başkanının samimi cümleler kurmasını da çok değerli buluyorum. Eksikliklerin giderilmesi noktasında bugüne kadar AK Parti’ye yönelik tüm söylemlerimiz tamamen çözüm üretilmesi odaklıdır. AK Parti’nin 24 Haziran seçim beyannamesinde, Cemevlerine yasal statü kazandırılmasının yer almasını da önemsiyoruz. Bunun bir an önce gerçekleşmesini bekliyoruz. Birbirimizi tanımak, empati kurmak, samimiyeti geliştirmek ve önyargıları azaltmak için de diyaloğun sürmesi gerekiyor. Bu noktada çözüm eksenli çaba ve diyaloglara her zaman hazırız” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Başkan, Şengül,, Alevi, kurumlarının, temsilcileriyle, bir, araya, geldi,
Yorumlar
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir