Haber Detayı
29 Haziran 2018 - Cuma 12:53
 
İMAR BARIŞI NEDİR?..
Dizayn 35 yönetim kurulu başkanı Cengiz Baştürk imar barışı ile ilgili açıklamalarda bulundu.hatırlatmada yapan Baştürk: '' imar barışı müraacat tarihlerini kaçırmayın'' dedi.
EKONOMİ Haberi
İMAR BARIŞI NEDİR?..

Dizayn 35 yönetim kurulu başkanı Cengiz Baştürk imar barışı ile ilgili açıklamalarda bulundu.hatırlatmada yapan Baştürk: '' imar barışı müraacat tarihlerini kaçırmayın'' dedi.,

İMAR BARIŞI NEDİR NE DEĞİLDİR…
 
Ülkemizde imara aykırı yapılardan kaynaklanan sorunlar uzun yıllardır Türkiye’nin gündemini işgal eden en önemli konuların başında geliyordu. Ve nihayet çözüm geldi…
 
İmar Barışı dünün biriken sorunlarına bir çözüm getirirken, kentsel dönüşüm çalışmalarıyla geleceğin şehirlerini inşa etmemizin de yolunu açtı.
 
İmar Barışından faydalanmak için son tarih 31/12/2018 olduğunun unutulmaması gerekir.
 
Pekiii hangi yapılar bu kapsama giriyor?
 
Sadece Boğazici Sahil Şeridi ve öngörünüm bölgesi ile İstanbul Tarihi Yarımadanın Sultanahmet ve Süleymaniye çevresi ve Gelibolu Tarihi Alan’da belirlenen yerler bu kapsamın dışındadır.
Ayrıca başkasına ait taşınmazlar üzerinde yapılan yapılar ile hazineye ait olup sosyal donatı için tahsisli arazi üzerindeki yapılara yapı kayıt belgesi düzenlenemez.
Bu kapsam dışında 31/12/2017 tarihine kadar kaba inşaatı bitmiş tüm yapıları kapsıyor.
 
Her dairemin tapusunu ayırabilecek miyim?
 
Yapı kayıt belgesi alındıktan sonra maliklerin tümünün muvafakat etmeleri ve varsa umumi hizmete ayrılan yerlere denk gelen alanların terk edilmesi şartıyla, yapı kullanma izin belgesi aranmaksızın, tapuda bu yapıyla ilgili cins değişikliği ve kat mülkiyeti tesis edilebilecektir.
Yani kat mülkiyetinin kurulması için maliklerin tamamının anlaşması ve imar planında, yol, yeşil alan, park gibi alanların terk edilmesi gerekmektedir. Bu durumda, daha önce yapı kayıt belgesi bedeli olarak ödenen bedel kadar bir bedel daha ödenecektir. Bu işlemlerin sonucunda kat mülkiyetine geçen yapıların alım ve satım işlemleri yasallık kazanacak ve arsa vasfından alınan emlak vergisi, yapı vasfından alınmaya başlanacağından vergi kayıpları önlenecektir. Kat irtifakı ve kat mülkiyeti kurulduğu için bina; teminat, ipotek veya her türlü bankacılık işlemlerinde değerlendirmeye alınabilecektir.
 
Nasıl müracaat ederim?
 
Vatandaşların kendi rızası ile müracaatı ve kendi beyanı esas alınacaktır. Müracaatlar e-devlet sistemi üzerinden veya Bakanlığın yetkilendireceği kuruluşlara başvurularak yapılacaktır. Başvurular e-devlet sistemi üzerinden takip edilebilecektir. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri bu konuda vatandaşlarımıza her türlü bilgi ve destekte bulunacaktır.
 
Bu konuyla alakalı olarak soru sormak isteyen vatandaşlarımız cengizbasturk@hotmail.com adresinden bizlere sorularını yöneltebilir.
Kaynak: Editör:
Etiketler: İMAR, BARIŞI, NEDİR?..,
Yorumlar
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir