Haber Detayı
27 Kasım 2018 - Salı 12:17
 
NİHAT ZEYBEKÇİ İZMİR ADAYI
Bugünkü gurup toplantısında açıklama yapan Akparti genel başkanı Recep tayyip ERDOĞAN İzmir büyükşehir belediye başkan adaylarının eski ekonomi bakanı Nihat zeybekçi olduğunu söyledi.
İZMİR Haberi
NİHAT ZEYBEKÇİ İZMİR  ADAYI

NİHAT ZEYBEKÇİ KİMDİR?

Nihat Zeybekçi 1 Ocak 1961 tarihinde, Denizli'nin Tavas ilçesinde dünyaya geldi.
 
İlk ve orta okulu memleketinde tamamlayan Zeybekci, liseyi yatılı bir şekilde Kütahya'da okudu.
 
Lise mezuniyetinin ardından Marmara Üniversitesi'inde eğitimini sürdürdü. İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümünden mezun olan Zeybekci, üniversite eğitimi boyunca bir dış ticaret şirketinde çalıştı.

 

İstanbul Üniversitesi'nin Uluslararası İlişkiler Bölümü'nde ise yüksek lisansını tamamladı.
 
Profesyonel iş yaşamına İstanbul’da özel sektörde başladı. Denizli'de bir tekstil firmasının ihracat müdürlüğünü yaptı, 1994 senesindeyse Turkuaz Tekstil'i kurdu.
 
Denizli Sanayi Odası Meslek Grubu Üyeliğinde bulunan Zeybekci, Denizci Platform Sözcülüğü görevini üstlendi ve iki dönem Denizli Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçılar Birliği Başkanlığını yürüttü.
 
Siyasete 2004 senesinde atılan Zeybekci, AK Parti Denizli Milletvekili olarak meclise girdi.
 
AK Parti MKYK üyesi olan Zeybekci, Türkiye Büyük Millet Meclisi Enerji Komisyonu Başkanlığı yaptı. 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturması'nın ardından 26 Aralık 2013 tarihinde gerçekleştirilen kabine değişikliği ile Ekonomi Bakanlığı görevine atandı.
 
Ayrıca Nihat Zeybekci, 2004-2011 yılları arasında Denizli Belediye Başkanlığı görevini yerine getirdi.
 
26. dönem Denizli Milletvekili olan Zeybekci, Mustafa Elitaş'ın kısa süreli Ekonomi Bakanlığı'ndan sonra 24 Mayıs 2016 tarihinde tekrar Ekonomi Bakanı olarak atandı.
Kaynak: Editör:
Etiketler: NİHAT, ZEYBEKÇİ, İZMİR, , ADAYI,
Yorumlar
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir