Haber Detayı
29 Haziran 2018 - Cuma 23:19
 
O parayı nasıl ödeyeceğini açıkladı...
Brüksel’de yapılan AB zirvesi göç konusunda saatler süren görüşmelerin ardından varılan uzlaşma ile sona erdi. Almanya Başbakanı Merkel Türkiye ile yürürlükteki mülteci mutabakatının önemine vurgu yaptı...
DÜNYA Haberi
 O parayı nasıl ödeyeceğini açıkladı...

Brüksel’de yapılan AB zirvesi göç konusunda saatler süren görüşmelerin ardından varılan uzlaşma ile sona erdi. Almanya Başbakanı Merkel, Türkiye ile yürürlükteki mülteci mutabakatının önemine vurgu yaptı.

Brüksel'de yapılan ve iki gün süren Avrupa Birliği (AB) liderleri zirvesi Cuma günü sona erdi. Zirvenin en önemli gündem maddesi olan göç konusunda yaklaşık 12 saat süren görüşmelerin ardından liderler arasında uzlaşma sağlandı.

Varılan uzlaşma sonucu alınan kararlardan biri Türkiye ile AB arasında imzalanan mülteci anlaşmasına göre taahhüt edilen mali yardımın ikinci diliminin ödenmesi oldu.

DW Türkçe’nin haberine göre Almanya Başbakanı Angela Merkel, zirve sonrasında Brüksel'de düzenlediği basın toplantısında Türkiye ile AB arasında yapılan mülteci anlaşmasının "bütün boyutlarıyla uygulanmasını” istediklerini belirtti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın her fırsatta AB'yi ödememekle suçladığı bu anlaşma uyarınca Merkel, bu paranın “proje bazında” ödeneceğini kaydetti. Merkel, Türkiye'nin “burada olağanüstü bir iş yaptığını” da sözlerine ekledi.

FARKLI GÖRÜŞLERE RAĞMEN UZLAŞMA SAĞLANDI

Almanya Başbakanı Merkel, göç kadar hiçbir konunun AB ülkelerini zorlamadığını belirterek, üye ülkeler arasında “aşırı farklı” görüşler bulunduğunu hatırlattı. Merkel, buna rağmen, farklı görüşleri bir araya getirecek bir uzlaşma sağlanmasında başarı kaydedildiğini ifade etti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: , O, parayı, nasıl, ödeyeceğini, açıkladı...,
Yorumlar
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir