Haber Detayı
05 Temmuz 2018 - Perşembe 22:32
 
Türk Telekom için Rekabet Kurumuna başvuru
Ojer Telekom'un Türk Telekom'daki yüzde 55 payının kurulacak bir ortak girişim şirketi aracılığıyla devralınması için Rekabet Kuruluna başvuruldu.
EKONOMİ Haberi
Türk Telekom için Rekabet Kurumuna başvuru

Rekabet Kurumunun internet sitesinde yer alan bilgiye göre, Ojer Telekomünikasyon AŞ'nin Türk Telekomünikasyon AŞ'deki yüzde 55 payının işlem özelinde kurulacak bir ortak girişim şirketi aracılığıyla devralınması işlemi için kurula başvuruda bulunuldu.

 

Akbank, Garanti Bankası ve İş Bankası Ojer Telekomunikasyon'a ait Türk Telekom'un yüzde 55 hissesini devralmak için Rekabet Kurumu'na (RK) başvuruda bulundu. Açıklama Rekabet Kurumu'nun internet sitesinde devralma işlemleri hakkında görüş bildirim sayfasında yer aldı.

 

Kuruma yapılan başvuru sonrası sitede yapılan açıklamada şöyle denildi: "Ojer Telekomünikasyon A.Ş.'nin Türk Telekomünikasyon A.Ş.'deki 55 oranındaki paylarının işlem özelinde kurulacak bir ortak girişim şirketi (SPV) aracılığıyla devralınması işlemi..."

 

Bankalar Türk Telekom hisselerini kuracakları bir ortak girişim şirketi (SPV) aracılığıyla devralacak.

 

Lübnanlı Hariri ailesine ait Saudi Oger'e bağlı olan Ojer Telekomunikasyon 2013 yılında Türk Telekom'da sahip olduğu yüzde 55 hisseyi teminat göstererek 4.75 milyar dolar tutarında kredi almış ancak kredinin taksitlerini geri ödeyememişti.

 

Bankalar krediyi yeniden yapılandırma müzakerelerinde teminat hisselere el koymayı değerlendiriyorlardı.

 

Öte yandan, DSM Grubu'nun tek kontrolünün Alibaba Grubu tarafından devralınması işlemi için de kurula başvuru yapıldı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Türk, Telekom, için, Rekabet, Kurumuna, başvuru,
Yorumlar
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir