Yazı Detayı
30 Haziran 2018 - Cumartesi 21:21
 
24 HAZİRANIN ARDINDAN...
Mustafa ÜSTÜN
mmustafaustun@gmail.com
 
 

 24 haziran seçimleri ülkemiz için  kritik bir dönemeçti; Sonuçlar ülkemize ve milletimize hayırlı olsun. Milletimiz yine lider olarak Erdoğan'yana  Yüzde 52.6 ile karar verdi. Kesin olmayan sonuçlara göre AK Parti 295, CHP 147, HDP 67, MHP48 ve İyi parti 43 sandalye kazandı. Ayrıca, DP, SP ve BBP de Meclis’te temsile kavuştu.
 İstikrarla  hizmet ile milleti birleştiren Erdoğan oldu. Bu sonuçla AK parti Meclis çoğunluğunu MHP ile birlikte sağladı.( Cumhur ittifakı)

 Milletimiz Cumhuriyet tarihimizin  dönüm noktasını Erdoğan eliyle gerçekleştirilmesini istedi. 1950’de çok partili hayata Demokrat Parti ve onun lideri  Menderes'le, 16 Nisan referandumu ile kararı verilen Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine 24 haziran seçimleriyle  fiili uygulamadan anayasal uygulamaya geçti. 

Yapılan  seçimde alınacak  önemli dersler var. Cumhurbaşkanlığı sistemi  beyinlere yerleştikçe  önem taşıyacağına şüphem yok. İşte bu sebeple oy değişimlerinden partiler de adaylar da gerekli dersleri çıkarmalıdır. En yakın rakibinden 20 puan ara ile ilk turda seçimi kazanan  Erdoğan bile balkon konuşmasında seçmenin partisine verdiği mesajı aldığını söyledi.Erdoğan ile partisi arasındaki oy  farkı, yenilenmeye ihtiyaç duyulan bir AK Parti’yi gösteriyor.  CHP adayı İnce,ise partisinden 8 puan fazla alarak CHP'nin önünde olduğunu gösteriyor. Kendisi bunu “41 yıl sonra bir CHP’linin ilk defa yüzde 30’u aşması” olarak niteledi. Ancak bu sonuç İnce'yi ikinci tura taşıyamadı. Erdoğan’nın adaylığı diğer rakiplerinin şansını düşürdü.  İnce'nin ise CHP'nin başına geçme şansı doğdu. Bunu Kılıçdaroğlu'na rağmen yapabilir mi bilmem göreceğiz. CHP seçmeninin stratejik oy kullanarak HDP ve İyi Parti’nin yüzde 10 barajını geçmesine katkı sağladığı anlaşılıyor. CHP ve HDP bu yüzden vatandaşla yüzleşecek.  Yerel seçimlerinin önemi bir o kadar arttı. Ancak HDP nin terörle yakınlığı  bölgedeki oyunu düşürdüğü anlaşılıyor. CHP desteği ile barajı geçebildi.  Son söz de Batı ülkelerine, Erdoğan  liderliğindeki  Türkiye ile çalışma şansını kaçırmayın derim.

HOŞÇAKALIN

 

 
Etiketler: 24, HAZİRANIN, ARDINDAN...,
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir