Yazı Detayı
11 Haziran 2020 - Perşembe 11:38
 
SİYASİ PARTİLERDEKİ EŞEK ARILARI...
Mustafa ÜSTÜN
mmustafaustun@gmail.com
 
 

Siyasi partilerin teşkilatları gönüllülerden oluşur. Bir siyasi partinin tüzüğünü, programını, ilkelerini, fikirlerini, hedeflerini, araçlarını benimseyen insanlar, ülkelerini ve dünyayı değiştirmek için teşkilatlarda karşılık beklemeden görev alır ve çalışırlar. İnsanlar, partilerinin iktidara gelmesini kendilerinin iktidara gelmesi olarak görürler. Onun için de maddi manevi fedakarlıkta bulunarak, kimi zaman bayrak asarak, kimi zaman parasını vererek, harcamalarından kısarak, ailelerini ihmal ederek gece gündüz demeden çalışırlar. Bu insanlar, partileri iktidara geldiğinde de karşılık beklemezler.  Fikirlerinin ülkeyi yönettiğini idrak etmenin rahatlığıyla, yani manevi tatminle çalışmayı, daha çok çalışmayı sürdürürler. 15’inde  bayrak asan genç, 25’inde ev ev dolaşıp propaganda yapar, 35’inde parti binasında çaycı olur, 45’inde sigortasız olduğunu anlar; yine de, yanından jet gibi geçip yükselenleri görür, birden bire zenginleşenlere şahit olur, lüks arabalara binenleri,  devletin yüksek makamlarına çıkanları, çakar lambalı arabalarıyla  kral kesilenleri tanır; ama partisine inancını hiç sorgulamaz, gayretini asla eksiltmez. Partisine yüreğini vermiş kişi bilir ki, parti teşkilattır; teşkilat neyse, parti de odur.

 

Bir de, son derece tabii olarak, parti teşkilatlarına çıkar amaçlı yaklaşanlar vardır. Özellikle iktidar partilerine üşüşür bunlar. Partinin isminin, ilkelerinin, ideallerinin pek bir anlamı yoktur bunlar için; yanaştıkları partinin iktidar partisi olması ve kendilerine fayda sağlaması onlar için yeterlidir.

Gönüllüler “bal arısıdır”. Diktiklerinin, ektiklerinin karşılığını alsalar da, almasalar da oradadırlar. Diğerleri ise eşşek arısıdır. İşler iyi giderken kovanın etrafındadırlar, işler kötüye gidince ilk onlar sıvışırlar.

İktidara gelen her siyasi partide, eşşek arıları , bal arılarını kovmak isterler. Partiyi özünden, aslından, ilkelerinden uzaklaştırıp, rayından çıkarıp, değiştirmek, dönüştürmek ister. eşşek arıları, bal arılarını sürekli iteler, öteler, horlar, tasfiye edip partiyi de ellerine geçirmek isterler.

Bir siyasi parti, kovanlarına sahip çıktığı müddetçe, menfaat peşinde koşan eşşek arılarına karşı gönüllülerine sahiplendikçe ayakta kalır.

Çok partili siyasi hayatımıza baktığımızda, iktidara gelen partilerin,  bu menfaat gruplarının akınına uğradığı, değiştiği, dönüştüğü, kendi “öz” tabanını kaybederek çürüdüğü ve dağıldığı defalarca görülmüştür.

 Siyasi partinin iktidarda olmasına rağmen bu çürümeden uzak kalmasının sırrı tam da buradadır: parti, teşkilatını, eşşek arılarına karşı, çıkar peşinde koşanlara karşı korumalıdır.  Özünü, aslını, kuruluş felsefesini sımsıkı muhafaza etmeli. 

Öyleyse  kasıt nedir?

 Kasıt, olsa olsa, teşkilatlara sızan “eşşek arılarının” ayıklanmasıdır.

Kalın Sağlıcakla

 
Etiketler: SİYASİ, PARTİLERDEKİ, EŞEK, ARILARI...,
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir